Индийците са известни със своята висока духовност и затова празненствата са много важни и заемат централно място в индийската култура. Многобройните празненства (фестивали) в Индия, които се провеждат през цялата година са начин за запознаване с традициите и обичаите на индийците. По-долу сме се опитали да опишем накратко най-популярните индийски празници:
Дивали е пет дневен празник, който е еквивалента на индийската нова година. По-известен е като празника на светлината заради много фоерверки, малки глинени лампи и свещи, които се палят навсякъде по време на празника. Многото светлина символизира победата на светлината над тъмнината или на победата на доброто над злото. Светлините правят Дивали топъл празник изпълнен с много настроение и атмосфера и затова е обичан от всички индийци по света.
Вторият по важност празник в индийската култура е Ганеш чатурти - единадесет дневен празник, с който се чества рождението на Ганеш - бога със слонска глава. По време на празника се изнасят пищно украсени и красиво оцветени статуи на бог Ганеш. В края на празника хората правят парад със статуите, като това е съпроводено с много песни и танци. Накрая статуите се потапят в океана.
Холи също е празник, който набляга на победата на доброто над злото, както и края на пролетния жътварски сезон. Най-често се нарича - празник на цветовете. Индийците разпръсват навсякъде и се пръскат един друг с цветен прах и оцветена вода. Организират се много забавления и традиционно се танцува под фонтани. Холи е много безгрижен фестивал наситен с много забавления и танци и е голямо забавление да участвате ако нямате нищо против да ви понамокрят.
Първите девет дни от празника са известни като Наваратри и са изпълнение с танци в чест на богинята майка. Десетият ден се нарича Дусехра е посветен на победата на бог Рама над демона Крал Равана. Този ден съвпада също така с победата на война богиня Дурга над злия бик-демон Махишасура. В Източна Индия празника се нарича Дурга Пуджа. Огромни статуи на богинята се правят специално за повода, които се потапят в свещенната река Ганг. Празника е наситен с много театралност и е много социален по своята същност с представления с драматични сцени, музика и танци и културни представления, които се провеждат в цяла Индия.
Този десет дневен традиционен празник на жътвата отпразнува завръщането на митичния Крал Махабали. Индийките декорират с цветя земята пред къщите за да посрещнат символично краля, който се завръща. За празника всички си обличат нови дрехи, сервират се различни храни върху бананови листа и хората се забавляват с традиционни танци, спортове и игри.
Празника Кришна Джанмаштами или още известен като Говинда празнува раждането на бог Кришна. Празника включва забавна традиционна игра при която хората се катерят един върху друг за да образуват пирамида и да достигнат делви пълни с мляко, които се опитва да счупи човека, който е най-отгоре.
Щата Керала в Индия е известен с многобройните си храмове, които са известни с техните екзотични храмови фестивали. Дългите процесии от хора яздещи красиво украсени слонове са главната атракция на тези празненства. Процесиите се съпровождат от красиво декорирани лодки. Интересен факт за Керала е че в този щат и до ден днешен управлява едно от малкото комунистически правителства избрано по демократичен път.
В града Пушкар - щата Раджастан, който е малък град в пустинята се събират над 50 хиляди камили за да отпразнуват панаира на камилите. В продължение на пет дни камилите биват украсявани и декорирани и вземат участия в различни събития като надбягавания с камили, паради, конкурси за красота и разбира се в крайна сметка биват предлагани за продан. Този празник е интересен защото чрез него всеки може да се докосне на старинните и традиционни индийски празници, които са оцелели през вековете.